Inovacijos
4 minutes min

7 dalykai, kuriuos architektas turėtų žinoti prieš imdamasis jūsų projekto

Paskelbta 23.03.2021 - atnaujinta: 11.11.2021
Namo projektas architektas

„Galbūt norėtumėte didžiulės rūbinės ir atviro plano gyvenamosios erdvės, tačiau yra gerokai daugiau dalykų, kuriuos būtina apgalvoti prieš pateikiant nurodymus architektui“, – pažymi „2020 Architects“ vadovas Garethas Boydas.

Projekto planavimas

Daug dėmesio skirkite sklypui

Sklypas turės kone didžiausią įtaką jūsų namų projektui. Informacija apie sklypo vietą, orientaciją ir topografiją yra esminė, siekiant sėkmingai suprojektuoti bet kokius namus, tad labai svarbu, kad sužinotumėte kuo daugiau detalių.

Informacija apie saulės kelią, medžių išsidėstymą sklype ir vaizdų kryptis padės sukurti vidinį planą ir nustatyti geriausias langų pozicijas, kad naujieji namai teiktų didžiausią džiaugsmą. Dėl tinkamos padėties sklype namas prisipildys natūralios šviesos, be to, padidės saulės energijos generuojamos šilumos kiekis, o tai leis sutaupyti šildymo lėšų. Nepamirškite pasidomėti apie sklypo pasiekiamumą, netoliese esančius komunalinių paslaugų tinklus ir galiojančias žemės paskirties sąlygas, nes visa tai turės didelę įtaką pradinei sklypo kainai ir bendram biudžetui.

Mažiau yra daugiau: apmąstykite savo gyvenamąją erdvę

Apsisprendimas, kokių kambarių norėsite, yra gera pradžia, tačiau nuspręsti dėl erdvių dydžio – kiek sunkesnė užduotis. Daugelis klientų architektus kreipiasi mąstydami apie maždaug 200 kv. m, tačiau atviras planas ir protingi interjero sprendimai leidžia sutalpinti daug daugiau patogiam gyvenimui reikalingų elementų į mažesnes erdves. Patariame pirmiausia susidaryti kambarių, kurių jie nori savo namuose, sąrašą ir tuomet naudoti savo dabartinių namų erdves kaip dydžių pavyzdžius. Pavyzdžiui, dauguma žmonių negali įsivaizduoti, kaip atrodo 3 x 2,5 m erdvė, tačiau dabartinės svetainės išmatavimas ir žinojimas, ar norite, kad naujoji svetainė būtų didesnė, padės suvokti, kokio dydžio kambario jums reikia.

Projekto planavimas

Apsvarstykite finansus

Labai svarbus aspektas... tas gąsdinantis biudžetas. Niekas nenori kalbėti apie pinigus, tačiau, deja, tai kone svarbiausias veiksnys jūsų namų statymo kelyje. Prieš kreipdamiesi į architektą, visuomet pasitarkite su paskolos ar finansų konsultantu, kad žinotumėte, kiek tiksliai galite išleisti. Tokie dalykai kaip sklypo kaina, paslaugos, keliukai ir mokesčiai turi būti apgalvoti ir iškart išskaičiuoti iš jūsų bendro biudžeto, kad būtų aišku, kiek pinigų lieka pačioms statyboms. Taip pat labai naudinga pakalbėti su vietiniu nekilnojamojo turto agentu ir išsiaiškinti, kiek būtų vertas jūsų namas, kai bus užbaigtas. Nepaisant to, kad galbūt planuojate savo name gyventi daugybę metų, finansiškai nepatartina projektui išleisti daugiau pinigų, negu jis bus vertas rinkoje.

Taupus statymas ar taupus gyvenimas?

Dauguma žmonių neturi pinigų medžio, kuris finansuotų jų statybas, taigi tenka aiškiai susidėlioti išlaidų prioritetus. Kai kuriems svarbu estetika, kiti nori kuo mažiau išleisti pačioms statyboms, treti siekia sumažinti savo įtaką aplinkai ir būsimas namo išlaikymo sąnaudas. Šis sprendimas padės jūsų architektui parinkti medžiagas ir produktus projektui.

Pasinaudokite tokiu aptarimu: leiskite savo pinigus tiems dalykams, kuriuos sunku pakeisti. Jei biudžetas nedidelis, vėliau bus lengviau pridėti saulės baterijas arba pakeisti vonios kambarį, negu atnaujinti langus arba izoliaciją.

Projekto planavimas

Apsvarstykite, kiek turite laiko

Jeigu pagrindinis prioritetas – terminai arba greitis, jūsų architektas tai turi žinoti. Sudėtingi ar netradiciniai projektai ne tik užims daugiau laiko ir daugiau kainuos, bet ir apsunkins projekto patvirtinimo vietinėse planavimo institucijose procesus, taigi procesas užsitęs.

Jei laikas jums – esminis veiksnys, patariame pasirūpinti, kad formos ir struktūros atžvilgiu projektas būtų gan paprastas ir statymo laikas neišsitęstų.

Ar esate namisėdos, ar keliautojai?

Dažnai sulaukiame suglumusių žvilgsnių, kai paklausiame, ar mėgstate leisti vakarus gamindami maistą su šeima, ar eidami pasivaikščioti. Šios mažos detalės turi didelę įtaką tam, kaip gyvename ir koks namas mums reikalingas. Pagalvokite apie savo kasdienybę, ypatingas progas, kaip dažnai atostogaujate ir kitus gyvenimo aspektus, kurie daro įtaką tam, kaip gyvenate savo namuose. Pavyzdžiui, vis labiau populiarėja atviro plano gyvenamosios erdvės, tačiau jeigu nemėgstate vakarėlių ir esate linkę palikti indus kriauklėje, o patys įsitaisyti prie židinio, galbūt tai nėra geriausias sprendimas jums.

Planuokite!

Nors siūlyti įvairias projekto galimybes – architekto darbas, būtų puiku, jeigu žinotumėte, kokiuose namuose norite gyventi. Skaitmeninis albumas, arba „nuotaikų lenta“, kur atsispindėtų tai, kokie interjerai jums patinka, yra puiki pradžia, padėsianti jums iliustruoti savo idėjas ir skonį dizaineriui. Apsilankykite portale „Pinterest“ ir pradėkite kaupti idėjas apie įvairias savo namų erdves ir medžiagas, kurios jums patinka – tai padės architektui pateikti pirminius pasiūlymus ir pagreitins procesą. Kita puiki vieta įkvėpimo paieškoms – „Instagram“: daugybė su statyba ir renovacija susijusių paskyrų suteiks jums idėjų ir vertingų patarimų.

Garethas Boydas yra 2020 Architects“, daugelį apdovanojimų pelniusios Airijos įmonės, kuri dirba su privačiais užsakymais ir planavimu grįstais komerciniais projektais, vadovas.