historia tehdas

Gyproc istorija


gyprocin logot historia

Unikalias gipso statybinės savybes atrado senovės egiptiečiai 3700 pr. Kr. Gipso kaip statybinės medžiagos naudojimo žinias ir patirtį Europoje paskleidė romėnai, o XV amžiuje gipsas pietų Europoje jau buvo plačiai naudojamas kaip vidaus ir išorės apdailos medžiaga. Didelė dalis statybinio gipso buvo iškasama Paryžiuje, Monmartro kvartalo apylinkėse, todėl kartais gipsas dar vadinamas Paryžiaus lipalu (Paster of Paris).

Gipso kartono plokščių gamybos technologiją XIX a. pabaigoje išrado amerikietis Augustas Sackettas. 1894 m. jis užpatentavo gipso kartono plokščių gamybos mašiną. Tuo metu Amerikoje namai paprastai buvo statomi iš plytų, o šiurkščios plytų sienos tinkuojamos šlapiu gipsu. Tai buvo ilgai trunkantis, sunkus ir varginantis darbas, paskatinęs gipso kartono plokščių išradimą. Dengti sienas gipso kartono plokštėmis buvo greičiau, paprasčiau, o ir darbas buvo švaresnis. Sacketto plokštės buvo gaminamos iš kelių gipso ir kartono sluoksnių, šiuo metu gipso kartono plokščių išorinis sluoksnis gaminamas iš kartono, o į vidų dedama gipso.

Europoje pirmoji gipso kartono plokščių gamykla buvo pastatyta 1917 m. Anglijoje, Liverpulio mieste. Skandinavijos šalyse gipso nerandama, todėl gipso plokštės buvo importuojamos (1927 m. pradėtos importuoti į Švediją). Šiaurės šalyse pirmoji gamykla pastatyta 1957 m. Varberge. 1957-ieji laikomi „Gyproc“ įkūrimo metais. Suomijoje pirmąją gipso kartono plokščių gamyklą 1949 m. įkūrė Jungtinės popieriaus gamyklos, kad pakartotinai panaudotų Miuliukoskio popieriaus gamykloje gaminamą kartoną. Medžiaga buvo pavadinta gipsonitu. Gipsonito plokštės nebuvo labai kokybiškos, tad statybininkai jas naudojo nenoriai. Aštunto dešimtmečio pradžioje gamykla iš pradžių buvo parduota „Paraisten Kalkkivuori Oy“ („Partek“) ir „Gyproc AB“ (Švedija) bendrai įmonei, paskui buvo įkurta įmonė „Gyproc Oy“ ir 1972 m. Kirkonumio mieste buvo pradėta gipso kartono plokščių gamyba.

Nuo 2002 m. „Gyproc Oy“ priklauso tarptautiniam koncernui BPB („British Plasterboard“), vienam iš didžiausių pasaulyje gipso plokščių gamintojų. 2006 m. BPB, taigi kartu ir „Gyproc“, nupirko prancūzų koncernas „Saint-Gobain“.

Nuo 2007 metų Gyproc produktus atstovauja UAB "Saint-Gobain statybos gaminiai".