Gipso kartono plokščių gamyba


Gipso kartono plokštės gaminamos iš gipso, kartono ir vandens, be to, į gipso masę pridedama šiek tiek rišiklių (paprastai krakmolo) ir putodarių. Naudojama daug iš antrinių žaliavų pagaminto kartono ir gipso. Gipsas yra mišinys, pagamintas iš natūralios gipso uolienos („Gyproc“ plokštėms gaminti gipsas įvežamas iš Ispanijos), gamybinio gipso, gaunamo elektrinių išmetamų dūmų valymo metu, iš plokščių gamybos metu likusių atliekų ir gipso, gaunamo iš statybose surinktų ir susmulkintų gipso plokščių. Šiaurės šalyse yra įkurtų specialių senų panaudotų gipso plokščių surinkimo punktų. Gipsas – puiki statybinė medžiaga, nes jis nepraranda savo savybių ir perdirbtas pakartotinai. Natūralus gipsas sumalamas ir sumaišomas su gipsu, gautu iš gipso plokščių likučių. Tada gipso mišinys džiovinamas. Trečdalis mišinyje esančio vandens išgaruoja, ir gaunamas tinkavimo gipsas, iš kurio šalinamos dulkės ir kitos panašios priemaišos.

tuot1 hb.gif

Kad kartonas gerai priliptų prie gipso, į gipso masę pridedama krakmolo ir vandens, kad plokštės būtų lengvesnės – putodarių, o kad būtų atsparesnės – stiklo puošto. Paskui gipso masė sumaišoma ir išpilama ant formavimo stalo tarp dviejų kartoninių plokščių. Ant formavimo stalo gipso masės formai suteikiamas reikalingas plotis ir storis. Kai maždaug 400 m ilgio gipso blokas sustingsta, jis supjaustoma į reikiamo dydžio plokštes.

tuot2 hb.gif

Plokštės džiovykloje išdžiovinamos, paskui, patikrinus kokybę, jos tiksliai supjaustomos. Paruoštos plokštės pažymimos (nurodomas kodas, matmenys, masė, pagaminimo data, „Gyproc“ prekių ženklas) ir sudedamos į sandėlį.

tuot3 hb.gif
tuot4 hb.gif